Cymbidium

Jedná se druh orchideje, taktéž nazývaný jako člunatec, který je často pěstovaný, ale není vhodný pro začátečníky, jelikož patří mezi nejnáročnější orchideje na pěstování. Zásluhou je velké množství barev květů a také to, že rostlina kvete přes pozdní podzim až do začátku léta. Takže můžeme říci, že kvete až 9 měsíců v roce. Co se týká výdrže květu, rozmezí je nejčastěji udáváno mezi 8 – 10 měsíci. Kořeny cymbidia jsou masité a silné. Lze si vybrat z miniatur či ze standartních skupin. Pro pěstování v bytě se lépe hodí miniatury.

Pěstování:

Chladnomilné rostliny, které bychom měli přes zimu umístit do skleníku a v létě ven. Minimum je uváděno 10 °C a maximum 30 °C. Nutností je chránit orchidej v létě před přímým sluncem a v zimě zajistit rostlince dostatek světla. Zaléváme po celý rok a v létě rosíme listy. Na podzim se doporučuje tento druh orchideje – cymbidium přesušit a není problém, pokud ji 6 týdnů nezalijete. Pro nasazení květů je důležitý výkyv teplot a to mezi dnem a nocí.

Pokyny pro pěstování:

- cymbidia nejsou pokojové rostliny, nejsou teplomilná, aby se jim dařilo, potřebují vysoké denní teploty a přes noc právě nízké teploty

- ideální pro zimní zahradu

- pokud člunatce přesadíme, neměli bychom ho alespoň dva týdny zalévat

- hnojit bychom měli pravidelně a to při každém třetím zalití

- přesazování by se mělo uskutečnit po odkvětu